loadingimg

Wczytuję dane...

Laski dla niewidomych

W dobie elektronicznych gadżetów niezastąpionym narzędziem w życiu codziennym osoby z wadą wzroku nadal pozostaje biała laska. W naszym sklepie LUMEN.PL znajdują się rekomendowane przez instruktorów orientacji przestrzennej białe laski firmy Revolution Enterprises. Oferujemy następujące modele lasek ADVANTAGE dla dorosłych i dzieci: laski składane, laski sygnalizacyjne oraz laski jednolite.

Rodzaje białych lasek

  • Składana laska ADVANTAGE to model, który cieszy się zdecydowanie największym zainteresowaniem wśród osób niewidomych. Tak jak wszystkie laski ADVANTAGE, model składany jest pokryty białą folią odblaskową oraz wyposażony jest w wymienną końcówkę. Ponadto laska jest wyposażona w ergonomiczną gumową rękojeść i może być szybko złożona na pięć części. Możliwość szybkiego złożenia laski jest idealnym rozwiązaniem dla osób podróżujących. Laska po złożeniu bez trudu zmieści się w torebce czy plecaku.
  • Laska sygnalizacyjna ADVANTAGE cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób słabowidzących ze względu na swoją niewielką wagę oraz kompaktowy rozmiar po złożeniu. Laski sygnalizacyjne - w odróżnieniu od tradycyjnych lasek składanych - są o połowę cieńsze i składają się na 7 części. Jest to pomoc szczególnie przydatna dla osób, które potrzebują od czasu do czasu zwrócić na siebie uwagę przy przechodzeniu przez ulicę, na przystanku czy w sklepie, natomiast nie poruszają się na co dzień z pomocą laski dla niewidomych.
  • Laska jednolita ADVANTAGE to najlepsze rozwiązanie dla osób, które pokonują długie trasy samodzielnie. Model jednolity jest najlżejszy wśród lasek ADVANTAGE i najlepiej przekazuje informacje o pokonywanym terenie.

Biała laska – nie tylko dla niewidomych

Poruszając się na co dzień z białą laską, bardzo często można spotkać się z błędnym myśleniem, że białe laski są używane wyłącznie przez osoby całkowicie niewidome. Białe laski jednak są używane przez osoby z najróżniejszymi wadami wzroku. Białą laską z powodzeniem posługują się osoby niedowidzące. Mogą to być na przykład osoby słabowidzące, które całkiem dobrze widzą w dzień, ale po zmroku wada staje się bardzo dotkliwa. Mogą to też być osoby z bardzo wąskim polem widzenia, które widzą bardzo drobne szczegóły, ale nie są w stanie zauważyć nadjeżdżającego samochodu.

Pierwszy zakup białej laski prawie zawsze jest trudną decyzją i wymaga przełamania bariery psychicznej.  Jest to jednak ważny pierwszy krok w kierunku samodzielności i bezpieczeństwa. Biała laska nie tylko umożliwia rozpoznawanie terenu i pokonywanie przeszkód, ale także jest uznawana uniwersalnie jako znak rozpoznawczy dzięki czemu możemy liczyć na większą pomoc - kierowca autobusu podpowie numer, przechodzień na przejściu dla pieszych pomoże przejść przez ulicę. Natomiast możliwość samodzielnego poruszania się buduje poczucie pewności siebie, co pozwala podjąć inne wyzwania, takie jak powrót do pracy.

Jak dobrać długość białej laski

W celu dobrania odpowiedniej długości, warto zrozumieć sposób chodzenia z białą laską. Ręka użytkownika powinna być wyprostowana w łokciu i skierowana przed siebie, tak aby biała laska była przedłużeniem ręki w linii prostej do ziemi. Dłoń trzymająca laskę powinna znajdować się na środku tułowia, dzięki czemu teren badany jest symetrycznie po prawej i lewej stronie użytkownika. Poruszając samym nadgarstkiem, laska powinna badać teren na szerokość barków odwrotnie do stawianego kroku. Innymi słowy podczas stawiania kroku prawą nogą, laska powinna badać lewą stronę, a podczas stawiania kroku lewą nogą, laska powinna przesuwać się na prawo.

Idealnie dopasowana laska powinna sięgać użytkownikowi do mostka. Inną często stosowaną metodą jest przymierzenie laski jak kuli ortopedycznej – biała laska powinna mieścić się pod pachą. Warto pamiętać, że długość laski zależy również od prędkości chodzenia. Osoby chodzące szybko powinny wybrać nieco dłuższą laskę. Odpowiednio dobrana laska zapewnia poprawną postawę podczas chodzenia. Zbyt krótka laska powoduje, że osoba jest pochylona i szybko się męczy.