loadingimg

Wczytuję dane...

Komputery i oprogramowanie

W dzisiejszych czasach dostępny dla osób z wadą wzroku komputer ze stosownym oprogramowaniem to obok udźwiękowionego telefonu, najważniejsze udogodnienie w życiu codziennym niewidomych i niedowidzących. Oferowane przez nas oprogramowanie umożliwia osobie z wadą wzroku samodzielny dostęp do wiedzy i uczestniczenie w życiu społecznym. Program odczytu ekranu  w połączeniu z syntezatorem mowy  umożliwia stworzenie udźwiękowionego komputera dla niewidomych, do takiego komputera można dodatkowo podpiąć peryferyjne urządzenie takie jak monitor brajlowski albo drukarkę brajlowską. Oprócz oprogramowania i klawiatur dla niewidomych i słabowidzących oferujemy także powiększalniki które w połączeniu z komputerem mogą tworzyć ergonomiczne stanowisko pracy.Jaki komputer dla niewidomego?

Ponieważ potrzeby użytkowników są różne, podchodzimy indywidualnie do każdego klienta i tworzymy specjalistyczne komputery dla  niewidomych i niedowidzących zgodnie z ich wytycznymi. Biorąc to pod uwagę pewne ogólne założenia są przydatne podczas tworzenia specjalistycznego komputera  dla osoby niewidomej lub niedowidzącej.

Wybierając komputer dla osoby niedowidzącej warto rozważyć komputer stacjonarny z dużym monitorem, dzięki czemu zainstalowany program powiększająco udźwiękowiający dla słabowidzących nie zawęża pola widzenia. Dodatkowym udogodnieniem jest zastosowanie powiększonej klawiatury. Taki komputer z oprogramowaniem dla niedowidzących może być połączony z powiększalnikiem co tworzy ergonomiczne stanowisko pracy.

Jak działa oprogramowanie dla niewidomych?

Programy odczytu ekranu (Ang. Screen Reader) umożliwiają osobie niewidomej samodzielną obsługę komputera. Program odczytu ekranu rozpoznaje tekst widoczny na ekranie komputera i odczytuje go za pomocą syntezatora mowy (Ang. Text-To-Speech) bądź wyświetla tekst na zewnętrznym monitorze brajlowskim, dzięki czemu osoba niewidoma może obsługiwać komputer za pomocą skrótów klawiszowych. Programy odczytu ekranu, które oferujemy to m.in.: JAWS Standard, SuperNova Screen Reader, SuperNova Access Suite oraz IVONA - pakiet rehabilitacyjny. Polecamy także nasze syntezatory mowy oraz monitory brajlowskie, które współpracują z programami odczytu ekranu.

Jak działa program dla niedowidzących?

Oprogramowanie dla niedowidzących powiększa i czyta zawartość ekranu ułatwiając obsługę komputera osobom niedowidzącym. Programy powiększające takie jak ZoomText Magnifier oferują serię udogodnień graficznych, takich jak zmiana rozmiaru i koloru wskaźnika myszy i kursora, powiększanie obrazu, negatyw kolorów i jaskrawości oraz wygładzanie czcionki. Programy powiększająco-mówiące oprócz wspomnianych udogodnień graficznych potrafią odczytywać tekst za pomocą syntezatora mowy. Programy powiększająco-mówiące takie jak ZoomText MagReader są prostsze w obsłudze niż programy odczytu ekranu – nie posiadają tak rozbudowanego interfejsu do obsługi bezwzrokowej i nie współpracują ze sprzętem brajlowskim. Programy powiększająco-mówiące odczytują tekst znajdujący się pod wskaźnikiem myszy, wypowiadają wpisywaną literę, słowo lub zdanie oraz posiadają specjalną funkcję lektora przydatną podczas czytania długich tekstów.