loadingimg

Wczytuję dane...

OCR

Programy OCR (Ang. Optical Character Recognition) umożliwiają osobie z wadą wzroku konwertowanie zdjęć na dokumenty tekstowe. Jest to przydatne przy skanowaniu dokumentów, w takich sytuacjach skanery komputerowe często zapisują dokumenty w formatach niedostępnych dla osób niewidomych i słabowidzących. Program OCR umożliwia przekonwertowanie pliku graficznego takiego jak jpg albo png na dokument tekstowy taki jak doc albo pdf, dzięki czemu treść może być odczytana za pomocą syntezatora mowy.Co to jest OCR

Technologia OCR działa poprzez przetwarzanie obrazów lub dokumentów tekstowych przy użyciu algorytmów rozpoznawania tekstu. Program OCR analizuje obraz lub dokument tekstowy i stara się zidentyfikować litery, cyfry i znaki specjalne, aby przetworzyć je na czytelny tekst.

Technologia OCR jest stosowana w wielu dziedzinach, w tym w cyfryzacji dokumentów, archiwizacji, przetwarzaniu faktur, konwersji książek na format cyfrowy, przetwarzaniu rachunków bankowych oraz w różnego rodzaju aplikacjach dla osób niewidomych.

Istnieje wiele algorytmów wykorzystywanych w OCR, w zależności od konkretnych zastosowań i wymagań aplikacji. Niektóre z najpopularniejszych algorytmów OCR to:

  • Metoda szablonów - polega na porównywaniu wzorca litery lub słowa z danym fragmentem obrazu i dopasowywaniu ich do siebie.
  • Metoda segmentacji - polega na rozpoznawaniu i wyodrębnianiu pojedynczych znaków na obrazie, a następnie ich klasyfikacji.
  • Metoda sieci neuronowych - polega na uczeniu maszynowym, w którym sieć neuronowa jest uczona, aby rozpoznawać litery i słowa na podstawie zbioru treningowego.
  • Metoda HMM (Hidden Markov Models) - polega na modelowaniu prawdopodobieństwa wystąpienia danego znaku w danym miejscu na obrazie, na podstawie jego otoczenia.
  • Metoda SVM (Support Vector Machines) - polega na klasyfikowaniu znaków na obrazie za pomocą liniowych lub nieliniowych klasyfikatorów.

Wybór odpowiedniego algorytmu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj obrazu, rozmiar tekstu, jakość obrazu i inne.