Poruszając się na co dzień z białą laską, bardzo często można spotkać się z błędnym myśleniem, że białe laski są używane wyłącznie przez osoby całkowicie niewidome. Białe laski jednak są używane przez osoby z najróżniejszymi wadami wzroku. Białą laską z powodzeniem posługują się osoby niedowidzące. Mogą to być na przykład osoby słabowidzące, które całkiem dobrze widzą w dzień, ale po zmroku wada staje się bardzo dotkliwa. Mogą to też być osoby z bardzo wąskim polem widzenia, które widzą bardzo drobne szczegóły, ale nie są w stanie zauważyć nadjeżdżającego samochodu.
Pierwszy zakup białej laski prawie zawsze jest trudną decyzją i wymaga przełamania bariery psychicznej. Jest to jednak ważny pierwszy krok w kierunku samodzielności i bezpieczeństwa. Biała laska nie tylko umożliwia rozpoznawanie terenu i pokonywanie przeszkód, ale także jest uznawana uniwersalnie jako znak rozpoznawczy dzięki czemu możemy liczyć na większą pomoc - kierowca autobusu podpowie numer, przechodzień na przejściu dla pieszych pomoże przejść przez ulicę. Natomiast możliwość samodzielnego poruszania się buduje poczucie pewności siebie, co pozwala podjąć inne wyzwania, takie jak powrót do pracy.
W celu dobrania odpowiedniej długości, warto zrozumieć sposób chodzenia z białą laską. Ręka użytkownika powinna być wyprostowana w łokciu i skierowana przed siebie, tak aby biała laska była przedłużeniem ręki w linii prostej do ziemi. Dłoń trzymająca laskę powinna znajdować się na środku tułowia, dzięki czemu teren badany jest symetrycznie po prawej i lewej stronie użytkownika. Poruszając samym nadgarstkiem, laska powinna badać teren na szerokość barków odwrotnie do stawianego kroku. Innymi słowy podczas stawiania kroku prawą nogą, laska powinna badać lewą stronę, a podczas stawiania kroku lewą nogą, laska powinna przesuwać się na prawo.
Idealnie dopasowana laska powinna sięgać użytkownikowi do mostka. Inną często stosowaną metodą jest przymierzenie laski jak kuli ortopedycznej – biała laska powinna mieścić się pod pachą. Warto pamiętać, że długość laski zależy również od prędkości chodzenia. Osoby chodzące szybko powinny wybrać nieco dłuższą laskę. Odpowiednio dobrana laska zapewnia poprawną postawę podczas chodzenia. Zbyt krótka laska powoduje, że osoba jest pochylona i szybko się męczy.