Podstawą, z której wyprowadza się cały system Braille'a, jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Lewa kolumna zawiera umownie oznaczone punkty: 1,2,3, zaś prawą stanowią punkty: 4,5,6. Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie punktów daje możliwość zapisu sześćdziesięciu trzech znaków. W brajlu można zapisać wszystko – istnieje kilka uzupełniających systemów zapisu brajlowskiego – notacje: matematyczna, chemiczna, fizyczna i muzyczna.
Tradycyjne pisanie w Braille'u za pomocą tabliczki brajlowskiej oraz dłutka polega na wytłaczaniu punktów od spodu kartki. Podczas pisania tą metodą alfabet jest lustrzanym odbiciem pisma czytanego. W związku z powyższym przedstawiamy dwustronny alfabet ilustrujący notację brajlowską w obydwu formach.
Fantastyczna sprawa do nauki lub pokazywania osobom mającym pierwszą styczność z pismem punktowym. Dzięki produkcji z wodoodpornej folii produkt przetrwał wylaną na zajęciach kawę.