Osoby niewidome mogą spotykać się we własnym domu z licznymi barierami. Poruszanie się po mieszkaniu i korzystanie ze sprzętów codziennego użytku to często duże wyzwanie dla kogoś, kto nie może korzystać z narządu wzroku. Istnieją jednak akcesoria dla niewidomych, które mogą ułatwić wiele czynności.
Osoby niewidome mogą mieć trudności z poruszaniem się po mieszkaniu. Trudno im również zlokalizować przedmioty, co może sprawiać, że codzienne czynności stają się bardziej czasochłonne, a niekiedy frustrujące. Podstawą jest jednak odpowiednie zaprojektowanie i organizacja przestrzeni, która powinna być dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością wzroku. Drogi komunikacyjne powinny być dostępne i pozbawione przeszkód. Meble i wyposażenie mieszkania muszą być łatwe w obsłudze i ustawione zawsze w stałych miejscach. Dobrym rozwiązaniem są także meble z zaokrąglonymi krawędziami, które chronią przed ewentualnymi urazami. Najważniejszym aspektem projektowania takiej przestrzeni jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa, aby osoba z niepełnosprawnością narządu wzroku mogła pozwolić sobie na maksymalną niezależność.
Nowoczesne technologie i różnego rodzaju gadżety i akcesoria mogą znacząco wpłynąć na funkcjonowanie osób niewidomych, zapewniając im większą niezależność i wygodę. W tym przypadku sprawdzą się z pewnością wszelkiego rodzaju systemy głosowe i wirtualni asystenci, umożliwiający osobom niewidomym wykonywanie różnych czynności za pomocą poleceń głosowych. Mogą to być telefony komórkowe dla niewidomych, odtwarzacze muzyki i komputery. Warto również zainwestować w akcesoria mówiące, takie jak termometry, kalkulatory i zegarki oraz różne systemy oznakowania. Specjalne systemy porządkowania przestrzeni za pomocą różnych faktur i kształtów mogą ułatwić osobom niewidomym poruszanie się i znajdowanie potrzebnych przedmiotów.
Funkcjonalnym rozwiązaniem są niewielkie breloczki, za których pomocą można zlokalizować klucze, portfel czy torebkę. Wystarczy doczepić taki gadżet do określonego przedmiotu i mieć zainstalowaną odpowiednią aplikację w komórce. Podczas porządkowania przestrzeni może się także przydać metkownica brajlowska, dzięki której można opisać różne pudełka lub szuflady alfabetem brajla. Jeszcze innym rozwiązaniem jest urządzenie do tworzenia etykiet głosowych PenFriend, które jest dedykowane osobom nieznającym brajla. W szerokiej ofercie firm znajdziesz liczne akcesoria do kuchni i do porządkowania przestrzeni, które mogą się okazać bardzo pomocne.
Dla osoby niewidomej proste czynności mogą być bardzo problematyczne. Bez możliwości oceny wzrokiem nawet ubieranie się staje się wyzwaniem – trudno rozpoznać poszczególne elementy garderoby i odpowiednio dobrać je kolorystycznie. Wiele z tych problemów można wyeliminować odpowiednią organizacją i uporządkowaniem przestrzeni. Można też zdecydować się na specjalistyczny sprzęt dla niewidomych lub akcesoria, które ułatwiają funkcjonowanie na co dzień. Mogą to być specjalne etykiety pisane brajlem czy systemy znakowania i odczytywania kolorów. Niezwykle przydatnym urządzeniem dla niewidomych może się okazać detektor kolorów, który rozpoznaje 1000 odcieni i komunikuje o nich głosowo. W przypadku ubrań można również wykorzystać naszywki identyfikacyjne o różnych kształtach.
Dla osób niewidomych i niedowidzących nawet codzienne czynności, takie jak gotowanie, sprawdzanie etykiet i rozpoznawanie produktów spożywczych mogą być problematyczne, a zbyt skomplikowane urządzenia z wieloma przyciskami i funkcjami mogą być trudne do opanowania. Brak dostępnych instrukcji w języku Braille'a lub w formacie audio utrudnia korzystanie z wielu urządzeń AGD. Kluczem do funkcjonalnej kuchni dla osoby niewidomej jest więc jej doskonała organizacja i dostosowanie urządzeń oraz mebli do potrzeb danej osoby. Wszystkie przedmioty i urządzenia muszą mieć ściśle określone miejsce. Powinny też być odpowiednio opisane za pomocą etykiet głosowych lub naklejek brajla. Warto również sięgnąć po wygodne kuchenne akcesoria, takie jak mówiąca waga kuchenna czy minutnik z funkcją komunikatów głosowych. Bardzo ważnym elementem wyposażenia jest także sygnalizator wrzenia i czujnik poziomu cieczy, który może być nieocenioną pomocą podczas parzenia herbaty lub kawy.
Istnieje wiele aplikacji mobilnych przeznaczonych specjalnie dla osób niewidomych, które ułatwiają codzienne życie. Mogą to być aplikacje do rozpoznawania tekstu, nawigacja GPS i urządzenia lektorskie. Czytanie tekstu za pomocą syntezatora mowy to doskonałe rozwiązanie, które przyda się w różnych sytuacjach. Dzięki takim technologicznym propozycjom niewidoma osoba może przeczytać gazetę, książkę czy etykietę produktów spożywczych lub lekarstw.
Tworząc przestrzeń dla osoby niewidomej, warto również pomyśleć o rozrywce, która odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Sprzęt dla niewidomych do słuchania audiobooków czy odtwarzacz muzyki sterowany głosem to w tym przypadku bardzo trafne propozycje. W sklepach znajdziesz również dotykowe gry planszowe, szachy i warcaby dla niewidomych.
Osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku spotykają się na co dzień z wieloma barierami, dlatego tak ważne jest, żeby ich mieszkanie było komfortową i bezpieczną przestrzenią dostosowaną do ich potrzeb i możliwości. Na pierwszy plan wysuwa się tu doskonała organizacja i uporządkowanie przestrzeni oraz przemyślane rozplanowanie elementów wyposażenia mieszkania, co pomaga osobom niewidomym w codziennym funkcjonowaniu. Warto również zdecydować się na odpowiedni sprzęt dla niewidomych i akcesoria, dzięki którym wykonywanie codziennych obowiązków będzie o wiele łatwiejsze. Nie można także zapominać o dostępie osoby niewidomej do rozrywki oraz życia społecznego i kulturalnego, ponieważ ten aspekt jest niezwykle ważny dla każdego człowieka.