Instrukcja Obsługi
wersja 04.2020
Treść niniejszej instrukcji może zostać zmieniona bez uprzedzenia. W celu uzyskania najnowszej wersji instrukcji, skontaktuj się z dystrybutorem.
• LUMEN MICHAŁ KIJEWSKI •ul. Czerska 18 lok. 43, 00-732 Warszawa • tel. 22 213 0 216 • biuro@lumen.pl • www.lumen.pl •
2.6. Wkładanie i wyjmowanie baterii
3.1. Klawisze regulacji głośności
3.5. Używanie klawiatury do wprowadzania tekstu
3.7. Podczas rozmowy telefonicznej
4.2.1. Wybieranie numeru (z listy kontaktów)
4.4.3. Dodawanie nowego kontaktu
4.4.4. Wybieranie połączeń jednym klawiszem
Telefon komórkowy BlindShell Lite jest w pełni udźwiękowionym aparatem dla osób niewidomych oraz słabowidzących. Głównymi zaletami telefonu są: jego łatwa obsługa oraz fizyczna klawiatura numeryczna.
W górnej części przedniej strony telefonu znajduje się wyświetlacz LCD, który zajmuje około połowę powierzchni. Nad wyświetlaczem znajduje się szczelina, która w czasie rozmowy służy jako głośnik. W dolnej części, poniżej wyświetlacza, znajduje się klawiatura.
Po środku górnej części telefonu znajduje się okrągłe wcięcie – przycisk SOS. W prawo od niego znajduje się głośnik.
Na górnej krawędzi znajduje się gniazdo USB oraz jack. Na dolnej krawędzi umieszczony jest mikrofon. W lewym dolnym rogu znajduje się szczelina służąca do otwarcia obudowy.
Z tyłu można znaleźć papierową wkładkę wystającą z telefonu, która pomoże przy pierwszym zdjęciu tylnej pokrywy. Potem można ją wyrzucić. Jeśli zajdzie ponowna potrzeba zdjęcia pokrywy, wystarczy wsunąć paznokieć w szczelinę, która znajduje się na dole po prawej stronie i podważyć pokrywę aż do momentu, w którym usłyszymy charakterystyczny klik. Następnie należy przeciągnąć palec po obwodzie telefonu, korzystając z powstałego rozwarcia, a następnie ściągnąć całkowicie pokrywę. Podczas zakładania pokrywy z powrotem, należy zwrócić uwagę, aby klipsy trzymające obudowę zostały zatrzaśnięte.
Aby włożyć kartę SIM do telefonu, należy najpierw zdjąć tylną pokrywę. Następnie należy ułożyć telefon przed sobą w taki sposób, aby wyświetlacz i klawiatura były skierowane do dołu. Prostokątna, pusta przestrzeń, w której umieszcza się baterię powinna być skierowana do góry. W dolnym prawym rogu otworu znajduje się metalowy slot na kartę SIM. Aby włożyć kartę SIM do slotu, należy położyć ją w zagłębieniu w taki sposób, aby chip na karcie był skierowany do dołu, a górny prawy róg karty był ścięty. Należy delikatnie wsunąć kartę opuszkiem palca w prawą stronę do samego końca.
Aby wyjąć kartę SIM należy położyć opuszek palca na karcie, przycisnąć i przesunąć kartę w lewo.
Należy znaleźć wcięcie na krawędzi baterii. Powinno być ono skierowane w naszą stronę i znajdować się na górze. Należy wsunąć baterię od góry do dołu w miejsce, w którym powinna być zamontowana. Powinna pasować, jak ulał. Aby wyciągnąć baterię, należy użyć paznokcia, aby ją podważyć i pociągnąć do góry.
Aby włączyć telefon należy przycisnąć i przytrzymać prawy przycisk funkcyjny aż telefon zawibruje. Prawy przycisk funkcyjny znajduje się pod prawym przyciskiem głośności (który znajduje się tuż pod wyświetlaczem). Po odtworzeniu krótkiej melodii, telefon zgłosi gotowość do pracy. Jeżeli karta SIM dodatkowo posiada kod PIN, będzie on wymagany przy każdorazowym uruchomieniu. Rejestracja karty w sieci komórkowej może potrwać ok. minutę od chwili włączenia telefonu.
Poniżej ekranu, skrajnie po lewej oraz prawej stronie, znajdują się dwa klawisze do regulacji głośności. Naciśnięcie lewego przycisku głośności spowoduje ściszenie, a prawego podgłośnienie.
Pod klawiszami głośności znajdują się klawisze funkcyjne (zielona i czerwona słuchawka).
Klawisze kierunkowe znajdują się w środkowej części klawiatury na górze. W sumie jest to jeden klawisz, który skrywa w sobie pięć, każdy w jednym z głównych
kierunków (do góry, w prawo, na dół i w lewo) i dodatkowy klawisz w samym środku.
Środkowy przycisk służy do potwierdzania, może być używany zamiennie z lewym klawiszem funkcyjnym. Podczas kiedy telefon jest zablokowany, przyciśnięcie tego klawisza spowoduje pokazanie aktualnej godziny.
Klawisze kierunkowe służą do poruszania się po menu. Przycisk na dół powoduje przeniesienie do kolejnej pozycji w menu, a przycisk do góry powoduje przeniesienie do poprzedniej pozycji w menu. Przyciski poruszania się po menu mogą zostać zmienione w ustawieniach telefonu na przyciski w prawo i w lewo.
Podczas wprowadzania tekstu zmieniają się funkcje klawiszy kierunkowych.
Rozłożenie klawiszy na klawiaturze numerycznej jest identyczne jak w tradycyjnych telefonach z klawiaturą numeryczną. Znajdują się tu cztery rzędy po trzy klawisze w każdym. W pierwszym rzędzie znajdują się klawisze jeden, dwa i trzy. W drugim rzędzie: cztery, pięć i sześć. W trzecim: siedem, osiem i dziewięć. Ostatni, czwarty rząd składa się z klawiszy: asterisk (gwiazdka), zero i hash (płotek).
W trybie wprowadzania klawiatura numeryczna używana jest do wprowadzania tekstu, cyfr i znaków specjalnych. Każdy przycisk, prócz płotka, który służy do
zmieniania wielkości liter, zawiera kilka znaków. Znaki można wybierać w kółko
naciskając dany przycisk wielokrotnie. Na przykład: przycisk dwa zawiera litery A, B i C oraz cyfrę 2. Aby wpisać B, należy przycisnąć dwójkę dwa razy. Aby napisać cyfrę 2 – naciśnij dwójkę 4 razy.
Awaryjny przycisk SOS znajduje się z tyłu telefonu. Naciśnięcie i przytrzymanie klawisza przez co najmniej 3 sekundy spowoduje wybranie wcześniej zdefiniowanego numeru alarmowego. Wybranie połączenia musi zostać potwierdzone klawiszem potwierdź. Połączenie alarmowe możne zostać zrealizowane nawet, jeśli telefon jest zablokowany.
Jeśli numer alarmowy nie został uprzednio zdefiniowany, po wciśnięciu i przytrzymaniu klawisza SOS przez co najmniej 3 sekundy, pojawi się możliwość jego przypisania.
Ta część instrukcji obsługi opisuje każdą pozycję w menu telefonu oraz jej funkcje.
Ekran główny telefonu zawiera wszystkie ważne informacje o stanie telefonu. Wszystkie te informacje zostaną przeczytane za każdym razem, gdy powrócimy do ekranu głównego. Aby przerwać komunikat głosowy, należy nacisnąć prawy przycisk funkcyjny (czerwoną słuchawkę).
Aby przejść do menu telefonu należy wybrać jeden z wymienionych klawiszy kierunkowych: potwierdź, w górę lub w dół.
Ta pozycja menu pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych z wykorzystaniem listy zapisanych kontaktów lub poprzez wpisanie numeru telefonu.
W menu połączenia można sprawdzić historię połączeń przychodzących, wychodzących, odrzuconych i nieodebranych.
Wybranie pozycji wybierz kontakt, spowoduje przejście do listy kontaktów. Aby znaleźć kontakt, do którego chcemy zadzwonić, należy poruszać się po liście za pomocą klawiszy w górę i w dół. Można użyć także opcji wyszukiwania, aby szybciej znaleźć dany kontakt (jest to szczególnie przydatne, jeśli lista zawiera dużo kontaktów). Pozycja wyszukaj w menu jest ostatnią pozycją na liście, można dostać się do niej naciskając prawy klawisz funkcyjny, jeśli zaznaczony jest pierwszy kontakt na liście. Można także wpisać dowolną literę co przenosi do pierwszego kontaktu rozpoczynającego się tą literą (np. wpisanie litery C przenosi do pierwszego kontaktu na C). Następnie można poruszać się po liście naciskając klawisz w dół i w górę. Po znalezieniu kontaktu na liście, można wybrać go, wciskając klawisz potwierdź, a następnie zadzwonić wybierając pozycję dzwoń.
Pozycja "wybierz numer" powoduje ukazanie się planszy umożliwiającej wprowadzanie numeru telefonu. Aby zadzwonić pod wprowadzony numer, należy wcisnąć zatwierdź bądź zieloną słuchawkę.
Rejestr połączeń zawiera informacje o wszystkich połączeniach przychodzących i wychodzących oraz ich szczegółach. Wybranie tej pozycji w menu (poprzez naciśnięcie klawisza potwierdź) spowoduje wyświetlenie menu z następującymi opcjami:
Menu wiadomości pozwala na pisanie wiadomości do zapisanych kontaktów lub bezpośrednio pod dany numer telefonu. Umożliwia również sprawdzenie ostatnich konwersacji – wiadomości wysłanych i odebranych.
Wybranie tej opcji wyświetla listę kontaktów. Wybranie kontaktu klawiszem zatwierdź wywołuje ekran wiadomości tekstowej. Po wpisaniu wiadomości za pomocą klawiatury, wciśnięcie klawisza potwierdź wysyła wiadomość pod powyżej wskazany numer.
Wybranie tej opcji wyświetla ekran wprowadzania numeru telefonu. Po wprowadzeniu numeru telefonu, wciśnięcie klawisza potwierdź, wywołuje ekran wiadomości tekstowej. Po wpisaniu wiadomości za pomocą klawiatury, wciśnięcie klawisza potwierdź wysyła wiadomość pod powyżej wskazany numer.
Pozycja Rozmowa zawiera historię wszystkich przychodzących oraz wychodzących wiadomości. Rozmowy są grupowane wedle rozmówców. Wybranie rozmówcy z listy, wyświetla listę wszystkich wiadomości wymienionych z danym rozmówcą. Wybranie poszczególnej wiadomości wyświetla następujące opcje:
Menu kontakty pozwala na dostęp, edycję i dodawanie kontaktów. Można również wybrać kontakty do szybkiego wybierania połączenia.
Lista kontaktów zawiera wszystkie kontakty zapisane w pamięci telefonu oraz na
karcie SIM. Po liście kontaktów można poruszać się strzałkami w górę i dół. Można również skorzystać z opcji wyszukiwania oraz przeskoczyć do danego kontaktu.
Po wybraniu danego kontaktu pojawią się następujące opcje:
Kontakty zapisane na karcie SIM wyświetlane są na liście kontaktów telefonu BlindShell Lite. Jeśli taki kontakt zostanie usunięty, zostanie on także usunięty z karty SIM (poza trwałymi kontaktami serwisowymi). Jeśli kontakt zapisany na karcie SIM zostanie zedytowany, zostanie on zapisany jako nowy kontakt w pamięci telefonu, a oryginalny kontakt zostanie usunięty z karty SIM).
Nowy kontakt może zostać dodany za pomocą opcji dodaj nowy kontakt. Można
zapisać następujące informacje do danego kontaktu – imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, numer domowy, numer służbowy oraz adres pocztowy. Po
wypełnieniu wybranych pól, można zapisać kontakt, korzystając z opcji zapisz
Wybieranie połączeń jednym klawiszem pozwala na szybkie wykonanie połączenia aż z jedenastoma numerami. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać dany numer, do którego przypisany jest kontakt, aby połączyć się z nim. W tym miejscu znajduje się też konfiguracja klawisza SOS.
Listę aktualnie przypisanych numerów można znaleźć w menu pod pozycją
wybieranie połączeń jednym klawiszem. Każda cyfra pokaże informację o przypisanym numerze lub informację, czy w ogóle jakiś numer został przypisany.
W tym miejscu można nastawić preferowane sortowanie oraz widok kontaktów.
W menu narzędzia znajdują się następujące aplikacje: budzik, minutnik, stoper, kalkulator, notatki, kalendarz.
Budzik pozwala na nastawienie kilku alarmów naraz. Dla każdego z nich można
ustawić godziny i dni tygodnia, w których będzie on uruchamiany. Aby anulować
aktywny budzik należy nacisnąć klawisz potwierdź lub klawisz cofnij.
Ustawianie budzika
Aby utworzyć nowy alarm należy wybrać opcję nowy alarm.
Edytowanie alarmu
Wybierając wcześniej ustawiony alarm, można go aktywować, dezaktywować lub
zmienić jego ustawienia. Nieaktywny alarm będzie nadal zapisany w pamięci
telefonu, niemniej nie będzie się uruchamiał. Wybranie opcji zmień alarm daje
następujące możliwości:
Minutnik pozwala na odliczanie czasu. Gdy upłynie dany czas, odtwarzana jest
charakterystyczna melodia. Aplikacja ta działa w tle, więc nie ma potrzeby, aby w
czasie jej działania ekran telefonu był włączony. Aby anulować odliczanie czasu
należy nacisnąć klawisz potwierdź lub klawisz cofnij.
Ustawianie odliczania czasu i jego aktywacja
Odliczanie można nastawić tylko wówczas, kiedy minutnik nie jest aktywny (kiedy
nie jest uruchomiony ani zatrzymany).
Aktywacja, zatrzymywanie i anulowanie odliczania
Stoper pozwala na odmierzanie czasu. Po uruchomieniu stopera odmierzanie czasu
zaczyna się od 0 do czasu zatrzymania przez użytkownika. W czasie odmierzania
czasu można je zatrzymać, a potem ponownie uruchomić zaczynając od miejsca,
w którym skończyliśmy. Mierzenie czasu przebiega także w tle, możliwe jest więc
korzystanie z innych opcji telefonu podczas tej operacji.
Włączanie, zatrzymywanie i zerowanie odmierzania
Kalkulator pozwala na wykonywanie podstawowych działań arytmetycznych tj.:
dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Można wpisać dowolnie długie
wyrażenie z dowolną ilością liczb i operacji. Po wciśnięciu klawisza potwierdź
pojawi się wynik. Wynik wcześniejszego działania może zostać użyty w następnym
działaniu jako pierwsza liczba, jeśli po potwierdzeniu zostanie wybrane następne działanie (np. dodawanie). Znaki działań matematycznych znajdują się pod ** asterisk** (gwiazdka), przecinek natomiast znajduje się pod klawiszem hash (płotek).
Aplikacja notatki pozwala na zapisywanie notatek.
Jeśli dana notatka zostanie wybrana z listy, następujące opcje będą dostępne:
Kalendarz to prosta aplikacja, pozwalająca na sprawdzenie, który dzień tygodnia wypada w danym terminie. Aby przeglądać kalendarz należy najpierw wybrać rok i miesiąc.
W tej części menu telefonu znajdują się ustawienia pozwalające na zmianę jego zachowania.
Ta część menu zawiera ustawienia dotyczące dźwięku.
Profile
W tym miejscu można zdefiniować profile dźwiękowe telefonu (normalny, wibracje i
cichy). W każdym momencie można otworzyć te ustawienia wciskając i przytrzymując klawisz # (płotek),
Głośność
W tym miejscu można ustawić poziom głośności dla budzika, połączeń przychodzących, powiadomień oraz dźwięku informacji zwrotnej.
Dzwonki
W tym miejscu można ustawić melodię dla połączenia przychodzącego, powiadomień i alarmów.
Reakcja telefonu
Tutaj można ustawić sposób w jaki telefon będzie się komunikował
(pomijając oznajmianie głosem). Można włączyć np. dźwięki sygnalizujące
poruszanie się po menu lub dźwięki klawiszy. Alternatywnie można włączyć
wibracje, które będą pełnić tę samą funkcję co dźwięki. Można również włączyć i
dźwięki i wibracje jednocześnie.
Wyjście głosowe
Ta część menu pozwala na dostosowanie tempa, wersji i intonacji głosu. Można wypróbować różne kombinacje, aby znaleźć tę, która najbardziej odpowiada.
W tej części menu znajdują się ustawienia dotyczące wyświetlania informacji na
ekranie oraz czas automatycznego wyłączenia ekranu.
Ustawienia jasności
Ta pozycja w menu pozwala na ustawienie poziomu jasności wyświetlacza. Wyświetlacz może być też całkiem wyłączony.
Schematy kolorów
Ta opcja pozwala na wybranie spośród czterech schematów kolorów. Pierwszy kolor,
to kolor tekstu, drugi to kolor tła. Do wyboru są następujące możliwości:
Wielkość tekstu
Ta opcja pozwala na powiększenie wyświetlanej czcionki. Należy pamiętać, że może to spowodować rozciągnięcie wyrazu na kilka wierszy.
Zazwyczaj data i godzina są ustawiane automatycznie dzięki informacji z sieci, gdy tylko karta SIM zostanie umieszczona w telefonie. Jednak godzinę i datę można również ustawić manualnie.
W tej części menu można włączyć lub wyłączyć opcję blokowania klawiatury przy pomocy klawisza * (gwiazdka). Blokada klawiatury służy głównie temu, by zapobiec niechcianemu przyciśnięciu klawiszy telefonu.
Nawigacja w menu umożliwia wybranie sposobu poruszania się po menu. Domyślnie do nawigowania po menu są przypisane klawisze w górę i w dół. Można to zmienić na klawisze w lewo i w prawo.
W tym menu możliwe jest włączenie lub wyłączenie żądania kodu PIN podczas włączania telefonu. Przy każdej zmianie tego ustawienia należy wpisać kod PIN.
Zmiana kodu PIN
Kod PIN karty SIM może być zmieniony. Aby zmienić kod PIN należy upewnić się, że opcja kodu PIN jest aktywna, wybrać z menu pozycję kod PIN włączony, a następnie pozycję zmienić kod PIN. Aby zmienić kod PIN, należy wprowadzić obecny kod PIN, a następnie wprowadzić dwukrotnie nowy kod PIN.
Jeśli kod PIN zostanie wpisany błędnie trzykrotnie, telefon zostanie zablokowany i aby go odblokować wymagane jest podanie kodu PUK. Jeśli kod PUK zostanie wprowadzony poprawnie, kod PIN zostanie zresetowany do 1 2 3 4.
Ta sekcja menu zawiera szczegółowe informacje techniczne na temat telefonu, takie jak wersja oprogramowania oraz numer IMEI. W tym miejscu można też uruchomić menu serwisowe, opcja ta umożliwia takie funkcje, jak stworzenie kopii zapasowej telefonu oraz przywrócenie ustawień fabrycznych.
Wybranie i potwierdzenie tej opcji wyłącza telefon.
Menu serwisowe to funkcja, która ułatwia niektóre operacje serwisowe. W przypadku menu serwisowego telefon musi zostać ponownie uruchomiony w specjalnym trybie poza zwykłym systemem operacyjnym. Menu serwisowe nie jest częścią systemu BlindShell i w tym trybie nie można odbierać połączeń ani obsługiwać telefonu w standardowy sposób.
W menu serwisowym znajdują się następujące pozycje:
Przywracanie ustawień fabrycznych
Opcja ta pozwala przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Operacja ta spowoduje usunięcie wszystkich danych użytkownika a telefon zostanie przywrócony do swojego oryginalnego stanu. Dotyczy to również wszystkich aktualizacji dokonanych przez użytkownika.
Ponowne uruchomienie telefonu
Dzięki tej opcji można zrestartować telefon i uruchomić go w trybie normalnym.
Ten produkt jest oznaczony znakiem CE i jest w pełni zgodny ze wszystkimi obowiązującymi przepisami UE.
Produkt może zostać zwrócony dostawcy lub producentowi celem darmowej
utylizacji. Procedura spełnia standardy utylizacji odpadów elektrycznych i
elektronicznych (WEEE - ang. Waste of Electrical and Electronic Equipment).